Ana Sayfa Mühendislik Haberleri Çelik Birleşim | Kolon Başlık Plakalarında Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Çelik Birleşim | Kolon Başlık Plakalarında Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

331
0
Paylaş

Çelik Birleşim | Kolon Başlık Plakalarında Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar


Çelik Birleşim hesaplamasında Yapısal Mühendisler çelik kolonların üst kısmında çelik kapak plakalarını neden belirttiler?

Tipik geniş flanşlı çelik kirişin (I-Kesitli) gövde veya dikey kısmı, kesme veya yükünü aşağıdaki kolona aktaran şeydir.

Büyük yükleri güvenli bir şekilde aktarabilmek için, yük, örneğin 5-6 cm veya daha fazla genişlikte yeterli bir alan üzerine düzgün bir şekilde uygulanmalıdır.Bunun düşünülmesinin bir başka yolu da yeterli taşıma kapasitesini sağlamaktır.Çelik kirişin yükünü küçük bir plaka/levha alanı ile kolona aktarmasını bekleyemeyiz, değil mi? Çelik kiriş gövdesinin yük aktarımında yeterli uzunluğu yoksa, biz buna “Gövde Akması” veya “Gövde Deformasyonu” deriz..

çelik birleşim deformasyonu

 

Yukarıdan büyük bir nokta yükü getirdiğimizde, yük aktarmak zorunda olduğumuz verilen alan yeterli olmayabilir…Bu yerlerde Yapısal Mühendisler ve çelik detaylandırıcıları, burkulmayı önlemek için gövde plakaları düşünebilir…

Lütfen, çelik siparişinizi vermeden veya imalata geçmeden önce , kolonlarınız için doğru üst plaka ve taban plakalarına sahip olduğunuzdan emin olmak için, projenizle ilgili Yapısal Mühendise başvurun.Çoğu yapısal mühendis, OSHA yönetmeliklerine uymak ve inşaat ve imalatın kolaylaştırılması için başlık plakası ile çelik kiriş arasında cıvata bağlantısı belirtecek. Çelik kirişlerin teslimattan önce montaj  için doğru cıvatalı deliklerle imal edilmesi önemlidir. Şantiyede daha fazla kurulum esnekliği sağlamak için, mühendislerin  yivli deliklerin kullanılması konusunu dikkate almaları tavsiye edilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Adınızı Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.