Ana sayfa Betonarme Programları Betonarme Statik Programların Karşılaştırılması

Betonarme Statik Programların Karşılaştırılması

279
0
PAYLAŞ

Betonarme Statik Programların Karşılaştırılması


Pamukkale Üniveristesinden Prof. Dr. Adnan Kuyucular ve İnş. Yük. Müh. Ömer.Ö. Kandak tarafından 2006 yılında hazırlanmış olan Betonarme Statik Programların Karşılaştırılması için yapılmış bir çalışma sunulmuştur.

Bu çalışma 2006 yılına ait olduğu için, o zaman ki mühendislik yazılım firmalarının varsayılan hesap çıktıları göz önüne alınmıştır. Bu çalışma bahsedilen programların güncel hesap çıktıları karşılaştırıldığında sonuçlarında farklı çıkacağı tahmin edilebilmektedir.

Bu çalışmada Türkiye’ de paket program diye adlandırılan, STA4CAD, Probina ve İdecad programları kullanılmıştır. Bu programların genel amaçlı statik programlardan farkı Tasarım Mühendisleri için sıkıntılı ve zor bir iş olan çizimlerin otomatik olarak gerçekleştirilmesidir. 2000′ li yılların başında bu genel amaçlı programlar statik hesap analiz sonuçlarını Türk programları ile karşılaştırmak sadece çerçeve davranışlarındaki kuvvetler ve deformasyonlardan öteye geçemiyordu. Ama artık günümüzde genel amaçlı yazılımlar ile tasarımları karşılaştırmak, ve hatta otomatik çizim almak mümkündür.

 

İndirilebilir Döküman

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here