Ana sayfa Türk Yönetmelikleri Yeni Türk Deprem Yönetmeliği (TBDY 2016)-Bölüm-1

Yeni Türk Deprem Yönetmeliği (TBDY 2016)-Bölüm-1

626
3
PAYLAŞ

Yeni Türk Deprem Yönetmeliği


-BÖLÜM 1 GENEL HÜKÜMLER-

DEPREM ETKİSİ ALTINDA BİNALARIN TASARIMI İÇİN ESASLAR

1.1. KAPSAM
1.1.1 – Bu Yönetmelik hükümleri, yeni yapılacak binaların deprem etkisi altında tasarımı ile mevcut binaların değerlendirilmesi ve güçlendirme tasarımı için uygulanır.
1.1.2 – Bu Yönetmelik hükümleri, deprem etkisi altında yerinde dökme ve ön-üretimli betonarme, çelik, hafif çelik, yığma ve ahşap malzemeden yapılan binaların deprem etkisi altında tasarımı için uygulanır.
1.1.3 – Deprem etkisi altında yüksek binaların tasarımı için özel kurallar, Yönetmeliğin ilgili bölümünde tanımlanmıştır.
1.1.4 – Deprem etkisi altında yalıtımlı binaların tasarımı için özel kurallar, Yönetmeliğin ilgili bölümünde tanımlanmıştır.
1.1.5 – Deprem etkisi altında mevcut binaların değerlendirilmesi ve güçlendirilmesi için özel kurallar, Yönetmeliğin ilgili bölümünde tanımlanmıştır.
1.1.6 – Deprem etkisi altında binalarda 1.1.4 kapsamındaki yalıtım uygulamalarından farklı aktif ve pasif davranış kontrolu uygulamaları ve bunlara ilişkin tasarım kuralları bu Yönetmeliğin kapsamı dışındadır.
1.1.7 – Binalar ve bina türü yapıların dışında kalan köprüler, barajlar, kıyı ve liman yapıları, tüneller, boru hatları, enerji nakil hatları, nükleer santraller, doğal gaz depolama tesisleri gibi yapılar, tamamı yer altında bulunan yapılar ve binalardan farklı hesap ve güvenlik esaslarına göre projelendirilen diğer yapılar bu Yönetmeliğin kapsamı dışındadır.
1.1.8 – Tarihi ve kültürel değeri olan tescilli yapıların ve anıtların deprem etkisi altında değerlendirilmesi ve güçlendirilmesi bu Yönetmeliğin kapsamı dışındadır.

1.2. GENEL İLKELER
1.2.1 – Bu Yönetmeliğe göre deprem etkisi altında yeni binaların tasarımında ve mevcut binaların değerlendirilmesinde esas alınacak deprem yer hareketi düzeyleri Bölüm 2’de tanımlanmıştır. Bu deprem yer hareketi düzeylerine karşı gelen deprem etkileri, 00/00/2016
2
tarih ve 00/0000 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan Türkiye Deprem Tehlikesi Haritaları ile tanımlanmıştır.
1.2.2 – Bu Yönetmeliğe göre deprem etkisi altında yeni binaların tasarımında ve mevcut binaların değerlendirilmesinde esas alınacak Bina Performans Hedefleri ile Deprem Tasarım Sınıfları (DTS) Bölüm 3’de tanımlanmıştır.
1.2.3 – Bu Yönetmeliğe göre deprem etkisi altında tasarımı yapılan binalar, malzeme ve işçilik koşulları bakımından Türk Standartları ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Genel Teknik Şartnamesi ve Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (305/2011) kurallarına uygun olacaktır.

3 YORUMLAR

 1. Merhabalar,

  Yeni Deprem Yönetmeliği 2016 ile , Betonarme ve Çelik yapıların yanında

  1-Ahşap Yapılar
  2-Hafif Çelik Yapılar

  için tasarım koşulları eklenmiştir.

 2. Merhaba indirme Linki Yazının en alt kısmında kaynak yazan bölüme tıklayarak indirebilirsiniz.
  Yeni deprem yönetmeliğinin, iyi anlaşılması için bölüm bölüm anlatılmıştır.
  Kısa sürede indirme linki eklenecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here