Ana sayfa Mühendislik Hataları Sel Sularına Maruz Kalan Bina Yan Yattı

Sel Sularına Maruz Kalan Bina Yan Yattı

32
0
PAYLAŞ

30.12.2016

ANTAKYA Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) yeni bina inşaatının temeli, geçen hafta yağan yağmurların ardından 3 metre yükseldi. İnşaatın şimdiye kadar yapılan bölümü yan yatarken, çalışmaların yapıldığı alana Antakya Belediyesi’nce ‘Dikkat! Bu yapı tehlike arz etmektedir’ yazılı tabela asıldı. ATSO Başkanı Hikmet Çinçin inşaatın devam edip etmeyeceğine, hazırlanacak raporlara göre karar verileceğini söyledi.

BİLİMSEL İNECELEME YAPILACAK

HESOB’da düzenlenen ‘Başkanlar Toplantısı’nda binanın temelinde yaşanan sorunla ilgili açıklama yapan Çinçin, temeldeki yükselmenin nedeninin yağışlar olduğunu belirtti. İnşaattaki çalışmaların durduğunu, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) yer bilimci Prof. Dr. Ahmet Türe ile iletişime geçildiğini ifade eden Çinçin, Prof. Dr. Türe’nin bölgeye gelerek bir rapor hazırlayacağını kaydetti. ATSO Başkanı, inşaata devam edilip edilmeyeceğine bu rapora göre karar verceklerini bildirdi.
PROJESİ ONAYLANMIŞTI
Yağışların ardından temelde 3 metrelik bir yükselme yaşandığını, bu durumun kabul edilemez olduğunu kaydeden Çinçin “Biz kurum olarak Yüksek Anıtlar Kurulu’ndan projeyi aldık. Antakya Belediyemize bu projeyi onaylattık. Akabinde süreç başladı.. Şu anda hazırlanacak bilimsel raporu kamuoyuyla paylaşacağız. Hata bizde ise düzelteceğiz bizde değilse onu da ilan edeceğiz” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here