Ana sayfa Genel Amaçlı Programlar En İyi 5 Statik Hesap Programı

En İyi 5 Statik Hesap Programı

2803
2
PAYLAŞ

En iyi 5 statik Hesap programı /Yapısal Analiz Hesap Yazılımı


En iyi 5 Statik Hesap Programı veya Yapısal Analiz Hesap programları.

Çoğu yapısal mühendis, günlük işlerinde 3D entegre yapısal analiz ve tasarım yazılımı kullanmaktadır. Bu yazılımlar, yapıların modelleme geometrilerini yapar ve yükleri daha etkin analiz ederek sonlu elemanlar analizi için gereken zamanı ve çabayı azaltır. Bu yazılımların birçoğu yapısal öğelerin (döşeme, açıklık, temel, kolon, duvar, temel, kiriş vb.) Çeşitlendirilmiş bir profili analiz etme, farklı malzemelerin yapı modelleme, geometrik hataları kontrol etme ve çıkarma gibi bütünleşmiş ve farklı özelliklere sahiptir . Verimli özelliklere sahip birçok yazılım olmasına rağmen, tasarım ve analiz için çok önemli ve özel özelliklere sahip olduğumuzu düşündüğümüz en iyi 5 yapısal tasarım ve analiz yazılımını listeledik.

Kaynak: www.designtoeurocodes.com

SAP2000 V18

Etkinliği ve 3D nesne tabanlı modelleme özellikleri nedeniyle, SAP2000 dünya çapında 160’dan fazla ülkede kullanılmaktadır. Ulaştırma tesislerinden kamuya yapılan işlere kadar, genel kullanımlar için yapıların statik analizi için yaygın olarak kullanılmaktadır. Çoğu kişi su deposu, köprü vb. Tasarımlarında bunu kullanır. Tek bir kullanıcı dostu arayüzü vardır ve önceden tanımlanmış karmaşık yapılar için şablonlar sağlar. Dahası, bölüm boyutları ve özellikleri, rüzgar ve sismik yükler için girdi, çıktı raporları ve grafik sonuçları üreten işlevler ve uluslararası tasarım kodları gibi temel modelleme ve analiz için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. Yeni SAP2000 v18, doğrusal olmayan yük durumları için istikrar kontrolleri üretebilir ve modellerini Revit Structure’a dışa aktarabilir.


 

STAAD.PRO

STAAD.Pro hem doğrusal hem de doğrusal olmayan analizler için kullanılır. STAAD.Pro, betonun sürünme, büzülme ve çatlama gibi zamana bağlı etkileri analiz etmeye elverişlidir. Aynı şirket tarafından geliştirilen diğer yazılımlar Bentley, STAAD.Pro ile birlikte kullanılabilir. STAAD.Pro modelleri, bu modellerin diğer üçüncü parti uygulamalara aktarılabilmesi için OpenSTAAD’e aktarılabilir. STAAD.Pro modelleri, yazılımın ithal edilen modeli proje işbirliği ve yönetimi için kullanabileceği ProjectWise ile entegre edilebilir. STAAD.Pro, Bentley tarafından geliştirilen yazılımlarla entegre olmanın ötesinde, arayüzleri CAD modellerini içe aktarabilir. Bentley, yeni müşterilerinin yüzde 80’inin STAAD.Pro V8i’yi iki saatten daha kısa bir sürede verimli bir şekilde kullanmayı öğrenebildiğini belirttiğinden STAAD.Pro çok kullanıcı dostu. Bentley, programlarının 80’ten fazla uluslararası kod kullanarak yapıları tasarlayabileceğini ve otomatik olarak yapısal tasarım belgelerini üretebileceğini de övüyor.


RISA 3D

RISA-3D, yapılar, vinç rayları, arenalar, sanayi yapıları, köprüler vb. Gibi genel yapılar için bir başka 3D analiz ve tasarım yazılımıdır. Özel kullanım için, RISA-3D, RISAFloor, RISAConnection ve RISAFoundation gibi diğer RISA ürünleriyle entegre edilebilir Yatay rüzgar ve deprem kuvvetleri yapının yanal sistemine RISA-3D’de girilebilir, daha sonra RISA-3D modeli yerçekimi yükleri ve düşey elemanlar için tasarım yapmak için RISAFloor ile bütünleştirilebilir. RISAFoundation, RISA-3D’den RISAFoundation’daki plakalara ve tabanlara reaksiyonları aktararak RISA-3D ile entegre edilebilir. RISAConnection, yapı için bağlantıları otomatik olarak RISA-3D’de tasarlamak için kullanılabilir.


ETABS 2013

Etabs 2013, SAP2000 ile aynı şirket tarafından geliştirilmektedir, ancak Etabs 2013 farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Özellikle yüksek katlı bina sistemlerini tasarlamak ve analiz etmek için kullanılır. Çerçeve sistemlerinin hızla modellenmesi ve büyük ve karmaşık yapıların analiz edilmesindeki özellikleri nedeniyle dünya çapında kullanılır. Etabs 2013’ün entegre olduğu ve diğer programlara bağımlı olmadığı bir kullanıcı arayüzü vardır. Kolonlar, duvarlar, döşeme levhaları, kirişler, açıklıklar ve diğer unsurlar, bu tek bir arayüz kullanılarak tasarlanabilir ve analiz edilebilir. Yapı Etabs 2013 içinde 3D olarak da oluşturulabilir. SAP2000’den farklı olarak, Etabs 2013 yapıları doğrusal olmayan bir şekilde analiz edebilir, kullanıcılar sünme, büzülme ve kolon kısaltması yapılan yapıların istikrarı için tasarım yapabilir ve bu istikrarı kontrol edebilir. Kullanıcılar ayrıca beton kırma ve kesme davranışını analiz etmek için 2D doğrusal olmayan katman modeli üretebilirler. Etabs 2013, kullanıcıların daha önce oluşturulan ETABS şablonlarını, aralarında istenen ızgaralı boşlukları, öykü numaralarını, döşeme bölümlerini ve yükleri girerek yeni modelleri hızla başlatmak için kullanabilecekleri başka bir serin özelliğe sahiptir.


SkyCiv 3D Structural Analysis Software

Bu yazılım diğer dört yazılımDAN çok farklıdır. SkyCiv, aynı zamanda yapısal bir tasarım ve analiz yazılımı olmasına rağmen, internet tarayıcılarında çevrimiçi çalışır. Model dosyaları bulutta çevrimiçi olarak saklanır ve kurulum ve lisans alınmasına gerek yoktur, bu nedenle düşük maliyet sağlar. Dahası, kullanıcılar her zaman ve her yerde çalışabilirler. Ayda 49.95 ABD Doları için yazılım, diğer yapısal tasarım ve analiz yazılımı ile aynı temel işlevlere sahiptir. Yazılım, burkulma, burulma, eksenel, kesilme ve eğilme gibi temel 3D analizi yapabilir. Kullanıcılar istenen yükleri ve destek koşullarını girebilir, herhangi bir yapısal bölümü seçebilir veya tanımlayabilir, 3D render ve analiz metin raporları üretebilir. Geliştirici aynı zamanda, kafes sistemler, çerçeveler ve tek eğimli kirişler gibi hesap makineleri gibi destekleyici araçlar olarak online çeşitli hesap makineleri sunmaktadır. Ancak unutulmaması gereken bir nokta, geliştiricinin bu yazılımın yalnızca eğitim amaçlı olduğunu belirtmesidir. Bu yazılım, takviye düzenini ve çelik detaylandırmayı üretemediğinden, diğer yazılımlar kadar gelişmiş değildir. Yine de bu yazılım, yapısal sistemlerin tasarım, yük yolları ve stres analizinin hızlı ve genel bir konseptini elde etmek için mükemmel bir araçtır.

Kaynak: www.designtoeurocodes.com

2 YORUMLAR

  • Türk Yazılımlarını Başka bir başlık altında incelemek gerekir.

   Örneğin;
   1-Probina (CSC ORION YENİ ADI İLE TEKLA ORION)
   2- STA4CAD
   3-iDECAD
   4- LH Logismiki (Yunan menşeli bir program)-Türk yazılımları ile aynı teknolojiye sahip…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here