Home Öne Çıkan BIM (Building Information Modeling) Nedir?

BIM (Building Information Modeling) Nedir?

743
0
Paylaş

BIM (Building Information Modeling) Nedir?


BIM Building information modeling nedir?,Yani “Yapı Bilgi Modellemesi veya Bina Bilgi Modellemesi”.

Büyük Ölçekli projeler ve hatta Ülkeler artık AEC (Architecture,Engineering and Construction) endüstrisinde ( “BIM”) teknoljisini olmaz ise olmaz olarak tanımlamaktadırlar.

Bununla birlikte, BIM kendini kendini açıklayıcı olmaktan çok uzaktır. İnsanları çok fazla soru sormaya iten karmaşık bir kavramdır.

BIM nedir? BIM ne yapabilir? BIM nasıl çalışır? Her sorunun çok sayıda yanılgısı olasılığını ortaya çıkaran birden fazla yanı vardır.

Bu BIM‘i benimsemeye çalışan kişiler için bir engel oluşturabilir. Bakalım bu yanlış anlamalarda  BIM hakkında bu soruların bazılarını cevaplayıp cevaplayamayacağımızı görelim.

Peki Bina Bilgi Modellemesi Ne demektir?

Bu bir sürpriz olabilir, ancak BIM aslında yeni bir olay değildir. Douglas Engelbart, “İnsan Akıcısının Artırılması: Bir Kavramsal Çerçeve” adlı çalışmasına 1962’de başlayacak ve mimarinin özellikleri ve verilerinin bir bina tasarımına girmesini ve bir yapının biçimlenmesini – modern parametrik modellemeye çok benzer bir kavramı – izlediğini anlatmıştır.

“BIM” terimi ilk kez 90’lı yıllarda geri döndü, ancak ekonomik  durgunluk  erken aşamalarında bir sönüm getirdi. Ekonomik duegunluktan sonra tekrar toparlandı ve son yıllarda yerini çoktanaldı. Geç bir bloomer biraz olduğu için, BIM, adanmış CAD kullanıcıları için yepyeni ve korkunç bir şey gibi görünebilir – ancak CAD’den BIM’e geçiş uzun zamandan beri gerçekleşti.

BIM, CAD kullanıcıları için yepyeni bir durum olduğu için ilk zamanlar  korkunç bir şey gibi görünebilir – ancak CAD’den BIM’e geçiş uzun zamandan beri gerçekleşmiş durumdadır…

BIM ile Neler Yapabilirsiniz?

Temelinde BIM, bir  3D tasarım ve modelleme yazılımıdır.

Şanghay Kulesi gibi tecrübe gerektiren projelerle uluslararası bir mimari tasarım şirketi olan Gensler için BIM tek yoldur…

BIM nedir
BIM nedir

Bu projede, tasarım süreci boyunca çeşitli sıkı kısıtlamalarla ve problemlerle karşılaşılmıştır ve bunların hepsi farklı sistemleri hızlı ve verimli bir şekilde tasarlama ve analiz etme kabiliyeti gerektirmiştir.

Peki Cevap neydi? Gensler için çözüm, yapı bilgi modellemesiydi…

Gensler’in bölgesel dijital tasarım direktörü Michael Concannon, “Gensler, tüm ofislerde tüm uygulama alanlarında BIM teknolojisini ve süreçlerini bütünleştirmek için birlikte çalışması için bir çaba gösterdi.” “Uygulama oranı değişir, ancak hiçbir uygulama alanı ve hiçbir ofis BIM teknolojisinin kullanımına duyarsız kalamaz.” olarak belirtmiştir.

Firma BIM’in müşterileri arasında kullanımını teşvik ederek, BIM’in tüm yapısal çevre için kullanışlı olduğunu vurguluyor ancak bazen müşterinin konsepti tanımaması durumunda zorlukla karşılaşıyor.

Autodesk’in kıdemli sektör pazarlama müdürü Joy Stark, “BIM kurulduğu günden beri çok şey değiştirdiği için bir sürü yanlış anlaşılmaya yol  açmıştır” dedi. “Aslında bu gerçekten de teknolojinin nasıl değiştiğinin bir ürünüdür.”

Ayrıca Stark sözlerine , “Modeli temel alan tasarım ve bir çalışma süreci açısından düşünürsek, olasılıkları görmeye başlarız” diye devam etmiştir.

Bu, yeterince kolay gelebilir, ancak BIM’in tanımları her zaman o kadar basit değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Adınızı Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.